Resmi Gazetede Yayımlanan Sağlık Raporu Yönetmeliği Mevcut Özel Güvenlik Çalışanlarını Nasıl Etkileyecek! – Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık

[vc_row][vc_column offset=”vc_col-lg-9 vc_col-md-9″ css=”.vc_custom_1452702342137{padding-right: 45px !important;}”][vc_column_text]

Resmi Gazetede Yayımlanan Sağlık Raporu Yönetmeliği Mevcut Özel Güvenlik Çalışanlarını Nasıl Etkileyecek!

[/vc_column_text][stm_post_details][vc_column_text css=”.vc_custom_1624741782274{margin-bottom: 20px !important;}”]Özel Güvenlik Sağlık Raporunun Kapsamlı Değişiklik Resmi Gazetede Yayınlandı.İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan”ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ”nin hukuki boyutunu sizler ile paylaşacağım.

Özel güvenlik görevlileri, yasal mevzuatından kaynaklı görevleri, yetkileri ve ayrıca günümüzün gereği olarak her daim stratejik noktalarda, yüksek önem arz eden görevlerde bulunmaktadır. Havaalanları, bankalar, okullar, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşların neredeyse tamamına yakını bu yerlerden olup görev yapılan yerin güvenliğinin yanı sıra kamuyla iç içe olması hasebiyle doğrudan kamu güvenliğinin de sağlanmasına özel güvenlik görevlileri büyük katkıda bulunmaktadırlar.

Nitekim sayısı polis teşkilatından daha fazla olan ve 5188 sayılı Kanunda verilen yetkileri de göz önüne alındığında kamu hizmeti niteliğinde olan özel güvenlik işini yapan özel güvenlik görevlilerinin özlük haklarını iyileştirici Kanuni düzenlemesinin olması kadar doğal bir durum da bulunmamaktadır.

Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliği 26.06.2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup söz konusu yönetmelikle özel güvenlik görevinin ifası noktasında kişinin sağlaması gereken sağlık koşullarıyla ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

Yönetmeliğin amacı; özel güvenlik görevlisi adayları veya özel güvenlik görevlilerinde aranacak sağlık şartları, aday sağlık raporları ve sağlık durumunu bildirir sağlık kurulu raporlarına ilişkin usul ve esasları belirlemek olup buna göre yönetmelik ekinde bulunan ve aşağıda gösterilen Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması listesinde yer alan düzeyde hastalığı veya engeli olan kişi özel güvenlik görevlisi olamayacak çalışıyor olsa bile bu özel güvenlik kimlik kartının iptali sebebi sayılacaktır. Bu durum mevcut özel güvenlik görevlisi olarak çalışan ve aşağıdaki yönetmeliğin eki listedeki hastalığı bulunan kişiler için aleyhe bir düzenlemedir.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN SAĞLIK RAPORUNUN ÜCRETİ İŞVEREN TARAFINDAN KARŞILANACAK

Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde göre; işveren ve valilikler tarafından özel güvenlik görevlisinden alınması istenen durum bildirir sağlık kurulu raporlarının (sağlık raporu) ücreti işveren tarafından karşılanacaktır. Söz konusu bu düzenleme özel güvenlik görevlilerinin lehine bir düzenleme olup özel güvenlik görevlileri kendilerine yüklenen maddi yükten kısmi de olsa kurtulmuşlardır.

İŞVEREN İSTEDİĞİ ZAMAN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNDEN SAĞLIK RAPORU İSTEYEBİLECEK Mİ?

Yönetmeliğin 10 ncu maddesine göre; Valilikler tarafından bu Yönetmelik kapsamında aranan sağlık şartlarını kaybettiği yönünde tereddüt oluşan ÖGG hakkında, işverenden durum bildirir sağlık kurulu raporu aldırması istenebilir.

Yönetmelik kapsamında aranan sağlık şartlarını kaybettiği yönünde tereddüt oluşan ÖGG’den, ÖGG olarak çalışıp çalışamayacağına dair durum bildirir sağlık kurulu raporu getirmesi işveren tarafından da yazılı olarak istenebilir.

Kendisinden istenen durum bildirir sağlık kurulu raporunu yazılı olarak istendiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde kabul edilebilir mazereti olmaksızın almayan özel güvenlik görevlisi, 60 günlük sürenin bitiminden sonraki ilk mesai günü sonuna kadar işveren tarafından ilgili valiliğe bildirilir.

SÜRESİNDE SAĞLIK RAPORU ALMAYAN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN KİMLİK KARTI İPTAL EDİLİR Mİ?

Yönetmeliğe göre; Durum bildirir sağlık kurulu raporunu almayan, 60 günden fazla raporu geciktirme yoluna giden veya hakkında “Özel Güvenlik Görevlisi Olarak Çalışamaz” şeklinde durum bildirir sağlık kurulu raporu düzenlenen ve özel güvenlik görevlisinin çalışma izni il özel güvenlik komisyonu kararı ile iptal edilir.

DAHA ÖNCE SAĞLIK RAPORU VE ÇALIŞMA İZNİ ALAN ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN DURUMU NE OLACAK?

Yönetmeliğin geçici 1 nci maddesine göre Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce verilen çalışma iznine sahip özel güvenlik görevlisinden Yönetmelik hükümlerine göre yeniden aday sağlık raporu istenmez.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARINI KAYBEDEN İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILIR MI?

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine dair Kanun ve Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre özel güvenlik görevlisi olarak çalışamayacak kişinin iş akdi işveren tarafından zorunlu nedenlerle feshedilir. Sağlık sebebiyle iş akdinin feshi durumunda işveren tarafından özel güvenlik görevlisine kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Sağlık raporunu süresinde almayarak geciktiren özel güvenlik görevlisinin iş akdinin feshinde ise Yönetmelik henüz yeni olduğundan bu konuya ilişkin emsal bir karar bulunmamakla birlikte işveren tarafından haklı nedenle fesih yapılabileceği bu şekilde de kıdem tazminatına hak kazanamama durumunun doğabileceği unutulmamalıdır.

SONUÇ OLARAK;

Özel güvenlik sektörünün gelişiminde sürdürülebilirliğin ve dünya güvenlik sektöründe yaşanan değişime uyum sağlanması, kararlı ve planlı çalışmalarla uluslararası boyutta bir sektöre dönüşmesi adına atılan bu düzenlemelerin ileride nasıl ve ne şekilde yapılacağı ise halen gizemini korumaktadır.[/vc_column_text][vc_row_inner css=”.vc_custom_1452700243026{margin-bottom: 39px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak müvekkillerin herhangi bir hak kaybına uğramadan hukuki sorunlarını çözmek en önemli hedefimizdir.[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]Tüm hukuki sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi arayın:+90 0532 219 56 76

Filistin Caddesi Beyaz Zambaklar Sokak No: 6/7 G.O.P / Çankaya / Ankara

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][stm_post_bottom][stm_post_about_author][stm_post_comments][stm_spacing lg_spacing=”80″ md_spacing=”80″ sm_spacing=”30″ xs_spacing=”20″][/vc_column][vc_column width=”1/4″ offset=”vc_hidden-sm vc_hidden-xs”][stm_sidebar sidebar=”527″][/vc_column][vc_column][/vc_column][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1459505959648{margin-bottom: -60px !important;}” el_class=”third_bg_color”][vc_column][vc_cta h2=”Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu” h2_font_container=”font_size:20px|color:%23000000|line_height:24px” h2_use_theme_fonts=”yes” shape=”square” style=”flat” add_button=”right” btn_title=”İletişim” btn_style=”flat” btn_color=”theme_style_2″ btn_align=”right” btn_i_align=”right” btn_i_icon_fontawesome=”stm-online-address” use_custom_fonts_h2=”true” btn_add_icon=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fhuseyinkaya.av.tr%2Filetisim%2F|||” el_class=”third_bg_color” css=”.vc_custom_1626022302197{margin-bottom: 0px !important;}”][/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]