Araç Değer Kaybı Nedir Başvuru ve Hesaplama Yöntemi Nasıl Yapılır – Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık

[vc_row][vc_column offset=”vc_col-lg-9 vc_col-md-9″ css=”.vc_custom_1452702342137{padding-right: 45px !important;}”][vc_column_text]

Araç Değer Kaybı Nedir Başvuru ve Hesaplama Yöntemi Nasıl Yapılır

[/vc_column_text][stm_post_details][vc_column_text css=”.vc_custom_1624866011123{margin-bottom: 20px !important;}”]

Araç Değer Kaybı Nedir Başvuru Ve Hesaplama Nasıl Yapılır

Araç Değer Kaybı Nedir Başvuru ve Hesaplama Yöntemi Nasıl Yapılır .Araç Değer Kaybı Avukatı.Araç değer kaybı davası nasıl açılır. Bu yazımızda kaza sonrasında araçta meydana gelen araç değer kaybı ve değer kaybı başvuru ve hesaplama işleminin nasıl yapıldığından söz edeceğiz.Araç Değer Kaybı Davası konusunun hukuki boyutunu anlatacağız.Araç Değer Kaybı Nedir Başvuru Ve Hesaplama Nasıl Yapılır

Araç Değer Kaybı Avukatı Olarak Sizlerin Mağduriyetlerinizi Gideriyoruz.

Kaya Hukuk Bürosu olarak araç kaza sonrası aracı değer kaybeden vatandaşlarımızı aydınlatmaya devam ediyoruz.Kaza yapan aracın ikinci el sektöründe değer kaybetmesi araç değer kaybı olarak tanımlanabilir. Kazanın ertesinde araç muayene ve bakım işlemlerinden geçse dahi arabanın satış fiyatında bir düşüş gözlemlenir.

Araç Değer Kaybı Nedir

Kaza öncesindeki satış fiyatı, hasar alan aracın değerinde olumsuz bir sonuca neden olur ve bu durumda kazanç kaybı meydana gelir. Belli bir oranda hasar alan araçların kusurlu olarak ikinci el sektöründe satışa sunulması, yeni alıcıların bilgilendirilmesi açısından önem arzeder. Kaza sonrasında diğer araç sahibine oranla daha kusurlu bulunan kişi, araçta meydana gelen değer kaybının sorumluluğunu üstlenir. Değer kaybında açığa çıkan tutar, kusurlu bulunan sürücü tarafından karşılanır. Tamir sürecinde orijinal parçalar da tercih edilse, araç kayıtlara kusurlu olarak kaydedilir. Kaza sırasında kusurun siz de bulunmaması halinde bile aracınızın değer kaybı yaşaması söz konusudur. Bu gibi durumlarda yaşamakta olduğunuz kaybın karşılanması için yasal yollara başvuru yapabilirsiniz. Kusurlu bulunan taraftan değer kaybına karşılık olarak mahkeme aracılığı ile hakkınızı isteyebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Olur?

Araç Değer Kaybı Nedir Başvuru ve Hesaplama Yöntemi Nasıl Yapılır Araç değer kaybı hesaplama kriteri, bazı değişkenler belirlenir. Aracın üretim yılı, hasar geçmişi, kilometresi, markası, modeli, trafiğe çıkışı ve piyasa değeri gibi değişkenlerin hesaplama sürecinde dikkate alınır. Araç değer kaybı hesaplama formülü, hasar miktarına ve kilometre katsayısına göre belirlenir. 76.000 km ile 159.000 km arasında yol kat eden tüm araçların katsayı çarpanı yeni düzenlemeyle aynı alınır. Araçtaki toplam değer kaybı; baz değer kaybı, hasarın boyutu ve aracın yıpranma düzeyi çarpılarak elde edilir.

Yine bildiğiniz üzere ikinci el araç satışlarında en önemli kriterlerden biri de aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı üstünde boya ve parça değişenin olup olmadığıdır. Bu durum aracın satılmasını zorlaştır ve piyasasını düşürdüğü için maddi anlamda araç değer kaybı yaşatır. Bu da araç sahiplerini ekonomik olarak mağdur etmektedir. Araç sahibinin yaptırmış olduğu aracın tüm masrafları şayet var ise kasko, sigorta koşuları çerçevesinde sigorta acenteliği tarafından karşılanacaktır.Atabay Kaya Kaya Hukuk & Danışmanlık olarak ofisimiz bu alanda müvekkillerine hizmet vermektedir.

[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”Araba değer kaybı davası araba değer kaybı davası-Araç değer kaybı davası araç değer kaybı davası”][vc_row_inner css=”.vc_custom_1452700243026{margin-bottom: 39px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]Aatabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak müvekkillerin herhangi bir hak kaybına uğramadan hukuki sorunlarını çözmek en önemli hedefimizdir. Av. Hüseyin Kaya[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]Tüm hukuki sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi arayın:+90 505 894 75 23

Filistin Cd. Beyaz Zambaklar Sk.
No: 6/7 Çankaya Ankara

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][stm_post_bottom][stm_post_about_author][stm_post_comments][stm_spacing lg_spacing=”80″ md_spacing=”80″ sm_spacing=”30″ xs_spacing=”20″][/vc_column][vc_column width=”1/4″ offset=”vc_hidden-sm vc_hidden-xs”][stm_sidebar sidebar=”527″][/vc_column][vc_column][/vc_column][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1459505959648{margin-bottom: -60px !important;}” el_class=”third_bg_color”][vc_column][vc_cta h2=”Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu” h2_font_container=”font_size:20px|color:%23000000|line_height:24px” h2_use_theme_fonts=”yes” shape=”square” style=”flat” add_button=”right” btn_title=”İletişim” btn_style=”flat” btn_color=”theme_style_2″ btn_align=”right” btn_i_align=”right” btn_i_icon_fontawesome=”stm-online-address” use_custom_fonts_h2=”true” btn_add_icon=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fhuseyinkaya.av.tr%2Filetisim%2F|||” el_class=”third_bg_color” css=”.vc_custom_1626022385611{margin-bottom: 0px !important;}”][/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]