Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır? – Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık

[vc_row][vc_column offset=”vc_col-lg-9 vc_col-md-9″ css=”.vc_custom_1452702342137{padding-right: 45px !important;}”][stm_post_details][vc_column_text css=”.vc_custom_1626284013775{margin-bottom: 20px !important;}”]

Araç Değer Kaybı

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır? Araç Değer Kaybı Nereden Alınır? Bu yazımızda kaza sonrasında araçta meydana gelen araç değer kaybı ve değer kaybı başvuru ve hesaplama işleminin nasıl yapıldığından söz edeceğiz.Araç Değer Kaybı Davası konusunun hukuki boyutunu anlatacağız.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Bir kaza sonucunda aracınızın değer kaybetmesi aracın satılmasını önemli ölçüde zorlaştırır ve bu durum da 2. El satış değerini düşürdüğü için maddi değer kaybı ortaya çıkar. Araç değer kaybı tazminatı sayesinde, araç sahiplerinin, kusurlu olmadığı hasarlarla ilgili ortaya çıkan mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanır.

Sahibi olduğunuz aracınız herhangi bir trafik kazasına karışmışsa aracınızda ortaya çıkan maddi hasarlar sigorta poliçeleri tarafından karşılanır. Ama sigorta şirketleri kaza sonucunda ortaya çıkan hasarların onarım giderlerini araç sahiplerine ya da yetkili servise öder. Ama aracın kaza nedeni ile uğradığı değer kaybı ile ilgili tazminatlar da araç sahipleri tarafından talep edilmediği sürece ödemekten kaçınır.

Araç Değer Kaybı 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (KASKO) poliçelerine bağlı şekilde meydana çıkan değer kaybı talebinde bulunulamaz. Bu tazminat türü, kasko poliçelerinin çoğunda teminatına dahil edilmez. Araç değer kaybı taleplerinde sorumlu olan kişiler, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (Trafik) poliçesini düzenleyen sigorta acenteliği, kusuruyla kaza oluşumuna sebep olan karşı aracın ruhsat sahibi ve aracın sürücüsü müteselsilen sorumludur.
Araçların hasar sebebi ile ortaya çıkan değer kaybı tazminatları sigorta poliçesi teminatı kapsamında yer alır. Bilinmesi gerekli olan en temel konu ise, aracın değer kaybı karşı tarafın trafik sigortasından karşılanır. Bu işlemin sizin trafik poliçenize veya prim hesabınıza herhangi bir etkisi olmaz.[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”Araba değer kaybı davası araba değer kaybı davası-Araç değer kaybı davası araç değer kaybı davası”][vc_row_inner css=”.vc_custom_1452700243026{margin-bottom: 39px !important;}”][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]Aatabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak müvekkillerin herhangi bir hak kaybına uğramadan hukuki sorunlarını çözmek en önemli hedefimizdir. Av. Hüseyin Kaya[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]Tüm hukuki sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi arayın:+90 505 894 75 23

Filistin Cd. Beyaz Zambaklar Sk.
No: 6/7 Çankaya Ankara

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][stm_post_bottom][stm_post_about_author][stm_post_comments][stm_spacing lg_spacing=”80″ md_spacing=”80″ sm_spacing=”30″ xs_spacing=”20″][/vc_column][vc_column width=”1/4″ offset=”vc_hidden-sm vc_hidden-xs”][stm_sidebar sidebar=”527″][/vc_column][vc_column][/vc_column][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1459505959648{margin-bottom: -60px !important;}” el_class=”third_bg_color”][vc_column][vc_cta h2=”Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu” h2_font_container=”font_size:20px|color:%23000000|line_height:24px” h2_use_theme_fonts=”yes” shape=”square” style=”flat” add_button=”right” btn_title=”İletişim” btn_style=”flat” btn_color=”theme_style_2″ btn_align=”right” btn_i_align=”right” btn_i_icon_fontawesome=”stm-online-address” use_custom_fonts_h2=”true” btn_add_icon=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fhuseyinkaya.av.tr%2Filetisim%2F|||” el_class=”third_bg_color” css=”.vc_custom_1626022385611{margin-bottom: 0px !important;}”][/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]