Araç Değer Kaybı Kimden Alınır – Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık

[vc_row][vc_column offset=”vc_col-lg-9 vc_col-md-9″ css=”.vc_custom_1452702342137{padding-right: 45px !important;}”][vc_custom_heading text=”Araç Değer Kaybı Kimden Alınır” use_theme_fonts=”yes” el_class=”no_stripe”][stm_post_details][vc_column_text css=”.vc_custom_1624945294824{margin-bottom: 20px !important;}”]

Araç Değer Kaybı Kimden Alınır

Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak,Bu Yazımızda araç değer kaybı zararlarını kim karşılar araç değer kayıpları ile ilgili tüm merak edilen sorularınızı yanıtlıyoruz. Herhangi bir Trafik kazası yapan bir çok kişi kaza sonrasında aracında meydana gelen araç değer kaybı kimden isteyeceğini düşünür.Araç Değer Kaybı Kimden Alınır sorusunun en net cevabı şu biçimde verilebilir. Araç değer kaybı bu zarara sebep olan kişi ve bu bireyleri sigorta eden tarafından karşılanır.

Araç değer kaybının kimden isteneceği konusunda daha detaylı bilgi vermek gerekirse şöyle ifade edilebilir. Yaşanan trafik kazası dolayısı ile aracı zarar gören kişi aracına zarar veren aracın sürücüsüne başvurabilir. Bu sürücünün dışında aracın yasal sahibi de firma veya kişi de araç değer kaybından sorumlu olacaktır. Zorunlu trafik sigortaları bu bireylerin yani sürücü ve araç sahibinin ödemekle yükümlü oldukları bu zararları karşılamakla yükümlüdür. Tabi ki sigorta firmalarının sorumluluğu sınırsız değildir.

Araç değer kaybı aracın onarım gideri dışında ortaya çıkan bir zarar olduğu için sigorta acenteliği hem hasarın onarım giderini hem de araç değer kaybını ödemekle yükümlü olacaktır. Bu zarar kalemlerinin her ikisinin toplamı sigorta acenteliğinin sorumlu olduğu limit dahilinde olduğu müddetçe sigorta firmaları tarafından karşılanır. Sigorta şirketinin teminat kapsamını aşan miktarlarda ise aşan miktar araç sürücüsünden ve araç sahibinden talep edilebilir. Araç değer kaybı kimden isterin sorusu burda bir başka anlam taşımaktadır. Sigorta limiti dahilinde olan miktarlar sigorta acenteliğinden istenirken sigorta acenteliğinin limitini aşan miktarlar ise araç sahibinden ve aracın sürücüsünden talep edilir.

Ankara Araç Değer Kaybı Avukatı Olarak Sizlerin Mağduriyetlerinizi Gideriyoruz

Araç değer kaybı ne demektir.Kaya Hukuk Bürosu olarak araç kaza sonrası aracı değer kaybeden vatandaşlarımızı aydınlatmaya devam ediyoruz.Kaza yapan aracın ikinci el sektöründe değer kaybetmesi araç değer kaybı olarak tanımlanabilir. Kazanın ertesinde araç muayene ve bakım işlemlerinden geçse dahi arabanın satış fiyatında bir düşüş gözlemlenir. Kaza öncesindeki satış fiyatı, hasar alan aracın değerinde olumsuz bir sonuca neden olur ve bu durumda kazanç kaybı meydana gelir. Belli bir oranda hasar alan araçların kusurlu olarak ikinci el sektöründe satışa sunulması, yeni alıcıların bilgilendirilmesi açısından önem arzeder. Kaza sonrasında diğer araç sahibine oranla daha kusurlu bulunan kişi, araçta meydana gelen değer kaybının sorumluluğunu üstlenir. Değer kaybında açığa çıkan tutar, kusurlu bulunan sürücü tarafından karşılanır. Tamir sürecinde orijinal parçalar da tercih edilse, araç kayıtlara kusurlu olarak kaydedilir. Kaza sırasında kusurun siz de bulunmaması halinde bile aracınızın değer kaybı yaşaması söz konusudur. Bu gibi durumlarda yaşamakta olduğunuz kaybın karşılanması için yasal yollara başvuru yapabilirsiniz. Kusurlu bulunan taraftan değer kaybına karşılık olarak mahkeme aracılığı ile hakkınızı isteyebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Olur? Hesaplama Yöntemi Nasıldır?

Araç değer kaybı hesaplama kriteri, bazı değişkenler belirlenir. Aracın üretim yılı, hasar geçmişi, kilometresi, markası, modeli, trafiğe çıkışı ve piyasa değeri gibi değişkenlerin hesaplama sürecinde dikkate alınır. Araç değer kaybı hesaplama formülü, hasar miktarına ve kilometre katsayısına göre belirlenir. 76.000 km ile 159.000 km arasında yol kat eden tüm araçların katsayı çarpanı yeni düzenlemeyle aynı alınır. Araçtaki toplam değer kaybı; baz değer kaybı, hasarın boyutu ve aracın yıpranma düzeyi çarpılarak elde edilir.

Yine bildiğiniz üzere ikinci el araç satışlarında en önemli kriterlerden biri de aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı üstünde boya ve parça değişenin olup olmadığıdır. Bu durum aracın satılmasını zorlaştır ve piyasasını düşürdüğü için maddi anlamda araç değer kaybı yaşatır. Bu da araç sahiplerini ekonomik olarak mağdur etmektedir. Araç sahibinin yaptırmış olduğu aracın tüm masrafları şayet var ise kasko, sigorta koşuları çerçevesinde sigorta acenteliği tarafından karşılanacaktır. Araç Hasar Değer Kaybı avukatı Kaya Hukuk & Danışmanlık olarak ofisimiz bu alanda müvekkillerine hizmet vermektedir.[/vc_column_text][vc_custom_heading text=”Araba değer kaybı davası araba değer kaybı davası-Araç değer kaybı davası araç değer kaybı davası”][stm_post_bottom][stm_post_about_author][stm_post_comments][stm_spacing lg_spacing=”80″ md_spacing=”80″ sm_spacing=”30″ xs_spacing=”20″][/vc_column][vc_column width=”1/4″ offset=”vc_hidden-sm vc_hidden-xs”][stm_sidebar sidebar=”527″][/vc_column][/vc_row][vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1459505959648{margin-bottom: -60px !important;}” el_class=”third_bg_color”][vc_column][vc_cta h2=”Atabay & Kaya Hukuk ve Danışmanlık Bürosu” h2_font_container=”font_size:20px|color:%23000000|line_height:24px” h2_use_theme_fonts=”yes” shape=”square” style=”flat” add_button=”right” btn_title=”İletişim” btn_style=”flat” btn_color=”theme_style_2″ btn_align=”right” btn_i_align=”right” btn_i_icon_fontawesome=”stm-online-address” use_custom_fonts_h2=”true” btn_add_icon=”true” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fhuseyinkaya.av.tr%2Filetisim%2F|||” el_class=”third_bg_color” css=”.vc_custom_1626022426607{margin-bottom: 0px !important;}”][/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]